Ścieżka rowerowa w Polsce, która świeci nocą naładowana przez Słońce

Wracając do domu, gdy zapada noc i jedyne światło, które nas oświetla, to gwiazdy i nieskończony niebieski dywan, musi to być doświadczenie warte życia wiele razy.

Jasna ścieżka znajduje się w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego w Polsce. Pierwsza tego typu wycieczka rowerowa w Polsce, która jest naładowana światłem w ciągu dnia i włącza się w nocy.

Pierwsza w Polsce świetlista ścieżka rowerowa powstała pod koniec 2016 roku. Chodzi o ścieżkę prowadzącą do Jeziora Wielochowskiego koło Lidzbarka Warmińskiego. Nie potrzebuje żadnego dodatkowego zasilacza, jest całkowicie samowystarczalny, przyjazny dla środowiska i, co najważniejsze, poprawia bezpieczeństwo rowerzystów.

Autorem projektu tej powierzchni świetlnej jest laboratorium Instytutu Badań Technicznych TPA w Pruszkowie oraz wykonawca STRABAG.

Powierzchnia zawiera tak zwane mecze. Są to specjalne substancje syntetyczne, które są „naładowane” światłem dziennym, a następnie emitują energię w nocy. W ciągu dnia ścieżka rowerowa jest niebieska. Chodziło o stworzenie optymalnej kompozycji kolorystyka z pobliskim jeziorem i przyrodą, a także, co najważniejsze, bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Materiał, z którego powstał cykl, może dać światło na dłużej niż 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc droga emituje energię świetlną i podnosi ją ponownie następnego dnia. Efekt wynika tylko z właściwości użytego kruszywa, bez konieczności stosowania dodatkowych źródeł energii.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*