Najwyższa rozdzielczość zdjęcia Słońca, jakie kiedykolwiek zrobieniu

Astronomowie teleskopu Daniela K. Inouye ‚a (DKIST) w Maui na Hawajach uchwycili ten niesamowity widok na Słońce, dając nam bezprecedensowy widok na gwiazdę najbliższą naszej planecie.

Do zdjęć dołączają filmy, które pozwalają nam, oprócz potwierdzenia mocy teleskopu, dokładnie zobaczyć, jak działa Układ Słoneczny i pomóc w badaniach.

„Widzieliśmy najdrobniejsze szczegóły dotyczące największego obiektu w naszym Układzie Słonecznym”, wyjaśnia Thomas Rimmele, dyrektor DKIST. Na zdjęciu widzimy powierzchnię Słońca w maksymalnej rozdzielczości. Każda z obserwowanych przez nas komórek to sekcje plazmy w ciągłym ruchu, wychodzące na powierzchnię i ponownie zanurzające się.

Zrobione zdjęcie to tylko niewielka część całej powierzchni Słońca (około 38 000 kilometrów szerokości), biorąc pod uwagę, że najbliższy teleskop znajduje się 7000 kilometrów szerokości od króla gwiazd.

Chociaż zdjęcia zostały zrobione 10 września, dopiero w ubiegłą środę teleskop miał zostać zainaugurowany.

Jest nadal w budowie i brakuje niektórych rzeczy, aby być w pełni gotowy. Będzie to w lipcu, kiedy rozpoczną się ostateczne obserwacje, ale już czekamy na ich wymiar, jeśli jest to wynik bez pełnego przygotowania.

Znajduje się w Haleakal (najwyższy szczyt Maui), teleskop – zaprojektowany specjalnie do obserwacji słońca – ma lustro prawie 4 metrów i rozdzielczość 5 razy lepszą niż jego poprzednik.

Aby dać nam wyobrażenie o ogromie Słońca, każda z „komórek”, które widzimy na powierzchni gwiazdy, ma mniej więcej taką samą wielkość jak stan Teksas. Prawie nic.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*